מאמר

רחל בת כלבא שבוע

ביקור בקברות צדיקים

02.11.2014 | ריתה בר


האם שמעתם על רחל בת כלבא שבוע? הידעתם היכן ציון הקבר שלה? האם אתם נמנים עם העולים לקברי צדיקים, הכיצד לא תהיתם, על כך שחוץ מקברי אימהות האומה, לא זכתה אף אישה צדקת ויהודייה כשרה לציון וקבר משל עצמה?

כולנו מקדשים, מוכרים ומכבדים את זכרו של אחד מגדולי המנהיגים של חז"ל, ושל העם היהודי בתקופת הרומאים: רבי עקיבא. אנו מרבים להזכירו, ולהזכיר את המורשת המעולה שהנחיל לנו: "ואהבת לרעך כמוך"!

מדוע איננו מרבים להזכיר את מי שאחראית לצמיחתו להתפתחותו, והישגיו הרוחניים והמוסריים הכבירים?

מי שהשיער היפיפה הארוך שלה הוקרב למען המטרה הנעלה ביותר. הוא ליקט את הקש משערה היפה, והיא גזרה ומכרה שיער זה, למען מימון לימודיו הגבוהים בישיבת לוד הרחוקה. היא כיבסה את בגדי העשירים ומשפחותיהם, כדי לפרנס אותו, את עצמה ואת ביתם, וילדה תינוק ללא נוכחות אביו, והוא עלה ועשה חיל בלימודי התורה.

היא ויתרה על כל ירושת אביה ועושרו כדי להינשא לעילוי גאון בפוטנציאל, והוא נהייה רבי עקיבא המפורסם...

נשים יהודיות יקרות: חרדיות, דתיות, מסורתיות חילוניות ופמיניסטיות. מהרו ועלו לציון קברה של הצדקת, החכמה המשכילה והפמיניסטית הקדושה הזו: רחל בת כלבא שבוע זצ"ל.

בביקורינו האחרון, כקבוצת נשים עוצמתיות, בציון הקבר הזה, במסגרת טיול לקברות צדיקים, חווינו כולנו התרגשות גדולה מלווה בזרמי חשמל מאצבעות הידיים, המונחות על קבר רחל זצ"ל, אל כל הגוף, ואל עמוד השדרה בצמרמורות מתרחבות.זו האנרגיה המבורכת, של אישה עצמאית, דעתנית, משכילה ומשוחררת. האישה שאמונתה העמוקה, והגדולה, גברה על חוקים פטריארכליים של החברה בה חייתה.

מהרו ובואו להתעצם, להתחזק, בכוחה, באמונתה הגדולה, בנאמנותה, ובייחודיותה של רחל בת כלבא שבוע, אשתו ומורתו הגדולה, של רבי עקיבא הענק זצ"ל.

על ארגון הטיול והחווייתי והמרגש תודות רבות ועמוקות לחברות המצוינות והיקרות שלי, כרמלה חג'ג' ודפנה שמש. יישר כוח לשתיכן חברות אהובות שלי!

באהבה רבה ריתה.

צילום באדיבות אורי - ויקיפדיה


.


.